Da li vam je potrebna viza D za Srbiju ako imate boravišnu dozvolu u EU?

Da li vam je potrebna viza D za Srbiju ako imate boravišnu dozvolu u EU?

Ako planirate preseljenje u Srbiju i imate boravišnu dozvolu u nekoj zemlji Evropske unije (EU), možda se pitate da li možete da preskočite proces dobijanja vize D. Kratak odgovor je ne. Vizni zahtevi Srbije zasnivaju se na vašem državljanstvu, a ne na tome gde imate boravišnu dozvolu.

U ovom članku razjasnićemo zašto posedovanje boravišne dozvole u EU ne oslobađa od procesa dobijanja vize D kada aplicirate za privremeni boravak u Srbiji.

Zabluda o vizi D i boravišnoj dozvoli u EU

Mnogi ljudi veruju da im boravišna dozvola u zemlji EU omogućava da izbegnu proces dobijanja vize D za Srbiju. Ova pretpostavka često izaziva zabunu tokom procesa preseljenja.

Međutim, Srbija nije članica Evropske unije, i njeni vizni propisi slede drugačija pravila. Prilikom utvrđivanja da li vam je potrebna viza D, vlasti Srbije uzimaju u obzir vaše državljanstvo, a ne vaš boravišni status u EU. Dakle, čak i ako imate validnu boravišnu dozvolu u EU, ako vaše državljanstvo zahteva vizu za ulazak u Srbiju, moraćete da aplicirate za vizu D.

Šta je viza D i ko treba da je pribavi?

Viza D je dugoročna viza koja je potrebna za građane određenih država koji planiraju da ostanu u Srbiji duže od 90 dana. To je ključni korak za svakoga ko aplicira za privremeni boravak u Srbiji.

Situacije koje obično zahtevaju vizu D uključuju:

  • Preseljenje u Srbiju zbog posla, obrazovanja ili spajanja porodice
  • Pokretanje biznisa u Srbiji
  • Svaka druga situacija gde planirate boravak duži od standardnih 90 dana za turističke posete

Uopšteno, ako vaša zemlja nema sporazum o ukidanju viza sa Srbijom, moraćete da prođete kroz proces dobijanja vize D pre nego što aplicirate za privremeni boravak. Vizni režim između Srbije i Vaše države proverite ovde.

Zašto boravišna dozvola u EU ne oslobađa od vize D za Srbiju

Važno je razumeti da boravišna dozvola u EU ne menja vizne zahteve Srbije. Na primer, ako ste državljanin Indije i imate nemačku boravišnu dozvolu, to ne menja vašu obavezu da dobijete vizu D za Srbiju. Državljanstvo je presudni faktor.

Ova razlika je važna za sve koji planiraju preseljenje u Srbiju i svoje planove zasnivaju na boravišnom statusu u EU, a ne na državljanstvu.

Koraci za apliciranje za vizu D

Ako ste utvrdili da vam je potrebna viza D, evo osnovnih koraka koje treba slediti:

  1. Proverite vizni režim: Proverite da li vaša zemlja ima obavezu dobijanja vize za Srbiju. Ako vaša zemlja nije na listi zemalja sa bezviznim režimom, moraćete da aplicirate za vizu D.

  2. Pripremite potrebne dokumente: Prilikom apliciranja za vizu D obično su potrebni sledeći dokumenti:

    • Popunjen obrazac za vizu;
    • Validan pasoš (pasoš mora biti važeći najmanje 90 dana nakon planiranog odlaska iz Srbije, sa najmanje dve prazne stranice i izdat u poslednjih 10 godina);
    • Fotografija (3.5×4.5 cm);
    • Dokaz o svrsi boravka u Srbiji;
    • Pozivno pismo;
    • Putno zdravstveno osiguranje;
    • Naknada za vizu.
  3. Podnošenje zahteva: Zahtevi za vizu D podnose se u srpskoj ambasadi ili konzulatu u vašoj zemlji ili putem portala za strance www.welcometoserbia.gov.rs. Preporučuje se da aplicirate na vreme, jer proces obrade može trajati nekoliko nedelja.

  4. Sačekajte odobrenje: Obrada vize D može potrajati, pa planirajte unapred. Kada vam viza D bude odobrena, možete je koristiti za ulazak u Srbiju.

  5. Aplicirajte za privremeni boravak: Nakon ulaska u Srbiju sa vizom D, možete započeti proces apliciranja za privremeni boravak.

Ključne napomene o viznim zahtevima za Srbiju

Ako planirate preseljenje u Srbiju, važno je da razumete da vas boravišna dozvola u EU ne oslobađa od procesa dobijanja vize D. Ono što je presudno jeste vaše državljanstvo, a ne vaš boravišni status u drugoj zemlji.

  • Državljanstvo je odlučujući faktor za to da li vam je potrebna viza D za Srbiju.
  • Čak i ako imate boravišnu dozvolu u EU, možda ćete i dalje morati da aplicirate za vizu D, u zavisnosti od vašeg državljanstva.
  • Nedobijanje vize D može dovesti do kašnjenja ili problema prilikom dobijanja privremenog boravka u Srbiji.

Zaključak

Kada planirate preseljenje u Srbiju, obavezno proverite vizne zahteve na osnovu vašeg državljanstva. Iako boravišna dozvola u EU može olakšati putovanja unutar Evropske unije, ona ne oslobađa od obaveze usklađivanja sa viznim pravilima Srbije.

Razumevanje imigracionih zakona Srbije može vam uštedeti vreme i sprečiti potencijalne komplikacije. 

Ako imate bilo kakva pitanja ili nedomice, Advokatska kancelarija Gnjatić  stoji vam na raspolaganju.

Posvećeni smo izgradnji dugoročnih odnosa sa našim klijentima. Primenom modernih metoda u rešavanju pravnih pitanja izgradili smo reputaciju o kojoj svedoče zadovoljni klijenti.

KONTAKT

Adresa: Železnička 44,  Novi Sad

Telefon: +381 61 149 51 28

Email: advokatgnjatic@gmail.com

PRATITE NAS

© Copyright 2024 Gnjatic Law office. Sva prava zadržana.