Razvod braka

Razvod braka: U životu čoveka često dolazi do nepredviđenih situacija koje znatno utiču na međuljudske odnose koji od tog momenta postanu neodrživi. Nažalost, nekada zajednički život dva partnera usled ovakvih promena više nije moguć i postavlja se pitanje Šta dalje?

Supružnicima koji više ne žele da ostanu zajedno u braku omogućeno je da pokrenu postupak za razvod braka kroz više opcija, od kojih svaka ima svoje specifičnosti i uslove.

SPORAZUMNI RAZVOD

Nekada su odnosi bivših supružnika takvi da je moguće da postignu dogovor. Najlakša i najbrža opcija za njih je sporazumni razvod braka. U ovom slučaju, supružnici moraju da postignu dogovor o sledećim pitanjima:

  • Prekid bračne zajednice
  • Vršenja roditeljskog prava i alimentacije ukoliko imaju zajedničku decu
  • Podele zajedničke imovine

Postupak se pokreće predlogom. Predlog sadrži i navedene sporazume potpisane od strane oba supružnika. Isti se predaju nadležnom Osnovnom sudu. Nakon što sud zakaže ročište, na koje pristupaju oba bračna druga, sud u većini slučajeva donosi presudu već na prvom ročištu. Sporazumni razvod braka nudi supružnicima mirno i brzo rešenje problema uz minimalne troškove postupka.

Najčešće postavljena pitanja:

  • Da li je potrebno navesti razlog za razvod braka?
    Nije potrebno navoditi razloge za prekid bračne zajednice, neophodno je samo da postoji saglasna volja supružnika za razvod.
  • Koji su troškovi sporazumnog razvoda?
    Sudski troškovi obuhvataju dve takse, taksu na predlog i taksu na presudu, u visini od po 2.660,00 dinara, većinom svaki supružnik snosi polovinu takse. Pored navedenog, postoje i troškovi angažovanja advokata, ukoliko se odlučite da istog angažujete.
  • Koja dokumentacija je potrebna za sporazumni razvod braka?
    – Izvod iz matične knjige venčanih
    – Izvodi iz matične knjige rođenih za maloletnu decu (ukoliko supružnici imaju maloletnu decu)
    – Očitane lične karte supružnika
    – Informacije o imovini koja će biti predmet podele (ukoliko postoji zajednička imovina)
RAZVOD TUŽBOM

Iako idealna opcija, odnosi bivših supružnika su često narušeni toliko da je nemoguće da se postigne dogovor. U tom slučaju, neophodno je podneti tužbu.

Tzv. brakorazvodna parnica je znatno duži i komplikovaniji proces od sporazumnog razvoda braka, ali nekada ono preostaje kao jedina opcija. Iako se sam razvod braka rešava relativno brzo, ono zbog čega ovakvi postupci traju duže je spor koji se odnosi na podelu zajedničke imovine ili vršenje roditeljskog prava, budući da u ovakvom postupku svaka strana iznosi svoju argumentaciju kako bi za sebe ishodovala povoljnu presudu.

Bez obzira na izabranu opciju, važno je razmotriti sve posledice razvoda i imati na umu dobrobit svih uključenih, posebno dece. Ukoliko postoji mogućnost, savet je da se bračni partneri potrude da reše sva pitanja koja su vezana za razvod mirnim putem, pre nego što se obrate sudu tužbom.

Imajući u vidu složenost ovakvih postupaka, preporuka je uvek angažovati advokata za razvod braka koji će Vas uputiti u proceduru i u najbolji način da ostvarite svoja prava.

Ukoliko Vam je potrebna pravna pomoć u postupku razvoda braka, sporazumnim putem ili putem tužbe, advokat Nada Gnjatić stoji Vam na raspolaganju.

 

Posvećeni smo izgradnji dugoročnih odnosa sa našim klijentima. Primenom modernih metoda u rešavanju pravnih pitanja izgradili smo reputaciju o kojoj svedoče zadovoljni klijenti.

KONTAKT

Adresa: Železnička 44,  Novi Sad

Telefon: +381 61 149 51 28

Email: advokatgnjatic@gmail.com

PRATITE NAS

© Copyright 2024 Gnjatic Law office. Sva prava zadržana.