­

Ugovor o doživotnom izdržavanju

Ugovor o doživotnom izdržavanju predstavlja formalni pravni posao sa specifičnim zahtevima koji moraju biti ispunjeni kako bi imao pravno dejstvo. Ovaj ugovor je jedan od najčešćih u praksi i mora biti sastavljen u skladu sa Zakonom o nasleđivanju, te obavezno solemnizovan kod javnog beležnika. Nakon toga, ugovor stupa na snagu i uređuje prava i obaveze između davaoca i primaoca izdržavanja.

Zakonski okvir ugovora o doživotnom izdržavanju

Ugovor o doživotnom izdržavanju regulisan je Zakonom o nasleđivanju na sledeći način: primalac izdržavanja se obavezuje da se nakon svoje smrti svojina na tačno određenim stvarima pređe na davaoca izdržavanja, dok se davalac obavezuje da izdržava primaoca do kraja njegovog života i da ga sahrani.

Primalac izdržavanja može ugovorom obuhvatiti samo stvari ili prava koja postoje u trenutku zaključenja ugovora. Osnovne obaveze izdržavanja uključuju obezbeđivanje stanovanja, hrane, odeće i obuće, negu u bolesti i starosti, troškove lečenja i davanja za svakodnevne potrebe.

Primalac i davalac izdržavanja: Definicija i obaveze

Prilikom sklapanja ovog ugovora, primalac izdržavanja se obavezuje da, nakon njegove smrti, određena imovina pređe na davaoca izdržavanja. Davalac se obavezuje da izdržava primaoca do njegove smrti, pružajući svakodnevnu brigu i negu, kao i da organizuje njegovu sahranu. Izdržavanje može uključivati dodatne obaveze kao što su omogućavanje poseta članova porodice i pružanje pomoći u održavanju mentalnog i fizičkog zdravlja. Sve obaveze jasno se navode u ugovoru radi razumevanja prava i obaveza obe strane.

Aleatornost: Ključni element važenja ugovora

Jedna od najbitnijih karakteristika ugovora o doživotnom izdržavanju jeste aleatornost, odnosno element neizvesnosti. Neizvesno je koliko dugo će primalac izdržavanja živeti, te stoga ni vrednost davanja davaoca izdržavanja nije poznata unapred. U slučaju da se ugovor zaključi sa teško bolesnom osobom, ugovor može biti osporen. Preporučuje se izrada nalaza veštaka koji potvrđuje sposobnost lica da razume značaj pravnog posla.

Na zahtev zakonskih naslednika primaoca izdržavanja, sud može poništiti ugovor o doživotnom izdržavanju ako zbog bolesti ili starosti primaoca izdržavanja ugovor nije predstavljao nikakvu neizvesnost za davaoca izdržavanja.

Zakonski naslednici mogu poništaj ugovora zahtevati u roku od jedne godine od dana saznanja za ugovor, a najkasnije u roku od tri godine od dana smrti primaočeve.

Rok od jedne godine ne može početi da teče pre smrti primaoca izdržavanja.

Poništenje ugovora o doživotnom izdržavanju

Ugovor o doživotnom izdržavanju može biti poništen zbog neispunjenja zakonskih uslova ili nepravilnosti u procesu sklapanja. Naslednici ili poverioci mogu pokrenuti postupak poništenja ukoliko smatraju da je ugovor zaključen na štetu primaoca ili da davalac nije ispunio svoje obaveze. Raskid ugovora može se dogoditi ukoliko odnosi postanu nepodnošljivi, a primalac izdržavanja tada je obavezan da plati naknadu za dosadašnja davanja.

Ugovor o doživotnom izdržavanju i nasleđivanje

Nakon smrti primaoca, davalac izdržavanja podnosi zahtev za upis prava svojine na nepokretnosti koja je bila predmet ugovora. Uz zahtev se prilažu ugovor o doživotnom izdržavanju i izvod iz matične knjige umrlih. U slučaju ostavinskog postupka, ugovor se izuzima iz ostavinske mase.

Ugovor o doživotnom izdržavanju i nužni deo

Ovaj ugovor ne podleže potraživanju nužnog dela naslednika, što ga čini pogodnim za srodnike koji žele da kontrolišu ko će nasleđivati njihovu imovinu nakon smrti. Javni beležnik dužan je da obavesti davaoca o izuzimanju

Doživotno izdržavanje i porez na prenos apsolutnih prava

Porez na prenos apsolutnih prava plaća se danom smrti primaoca izdržavanja, osim u izuzetnim slučajevima. Stopa poreza iznosi 2,5%, a pravo na oslobođenje od poreza postoji kada se imovina prenosi na supružnika ili bliske srodnike u skladu sa članom 31 Zakona o porezima na imovinu koji kaže: 

Kad se po osnovu ugovora koji za predmet ima doživotno izdržavanje, pravo svojine na nepokretnosti prenosi na davaoca doživotnog izdržavanja – supružnika saugovarača, odnosno lice koje se u odnosu na saugovarača nalazi u prvom naslednom redu, na deo nepokretnosti koji bi davalac izdržavanja po zakonu nasledio od saugovarača da je na dan zaključenja tog ugovora otvoreno nasleđe saugovaračeve imovine;

Šta ako davalac izdržavanja premine pre primaoca?

Obaveze davaoca prelaze na njegovog bračnog druga i potomke, uz njihovu saglasnost. Ako ne pristanu, ugovor se raskida bez prava na naknadu.

Profesionalni medicinski radnici i ugovor o doživotnom izdržavanju

Ugovor o doživotnom izdržavanju sa stručnim osobljem zahteva saglasnost organa starateljstva, a bez nje, ugovor je ništav.

Razlika između doživotnog izdržavanja i plodouživanja

Doživotno izdržavanje predstavlja dvostrano obavezni ugovor u kojem obe strane imaju svoja prava i obaveze. Imovina ostaje u svojini primaoca izdržavanja sve do njegove smrti i nakon smrti pripada davaocu izdržavanja. Imovina obuhvaćena ugovorom o doživotnom izdržavanju ne predstavlja deo nasleđa. Ova imovina se izuzima i ne utiče na nasledne udele. Šta ovo znači? Ukoliko je roditelj sa jednim detetom zaključio ugovor o doživotnom izdržavanju, to dete će nakon smrti roditelja postati vlasnik te nepokretnosti. Ugovor o doživotnom izdržavanju neće uticati na nasledni deo koji mu pripada. 

Plodouživanje ima različit cilj. Plodouživalac nema obavezu da izdržava vlasnika stvari, ali nema ni pravo da dobije u svojinu nepokretnost. Plodouživanje se vezuje za ličnost, što znači da će plodouživalac imati pravo ploduživanja sve dok je živ, ali se ono gasi nakon njegove smrti i ne može tim svojim pravom raspolagati. 
Zaključak

Ugovor o doživotnom izdržavanju je složen pravni posao koji zahteva detaljnu pravnu pomoć prilikom sklapanja. Pravilno sastavljen ugovor obezbeđuje sigurnost za obe strane, dok nepravilnosti mogu dovesti do poništavanja ugovora. Stručna pravna pomoć je ključna za osiguranje valjanosti ugovora i zaštitu interesa svih strana.

Advokatska kancelarija Gnjatić stoji Vam na raspolaganju u slučaju daljih pitanja i nedoumica.

Posvećeni smo izgradnji dugoročnih odnosa sa našim klijentima. Primenom modernih metoda u rešavanju pravnih pitanja izgradili smo reputaciju o kojoj svedoče zadovoljni klijenti.

KONTAKT

Adresa: Železnička 44,  Novi Sad

Telefon: +381 61 149 51 28

Email: advokatgnjatic@gmail.com

PRATITE NAS

© Copyright 2024 Gnjatic Law office. Sva prava zadržana.

25%